Pocit odmítnutí je těžký pro každého. Zde je několik tipů, jak jej překonat

Pocit odmítnutí může být jeden z nejhorších, které může člověk prožívat. Vyvolá nejen smutek, ale i úder do našeho sebevědomí. Slabší jedinci si s ním kolikrát nedokážou poradit a dlouhodobě propadají depresím a úzkostem. Zkrátka a dobře, každý, kdo jej zažil, ví, jak moc bolí. Podle studií i krátká zkušenost sociálního odmítnutí může člověka dostat do začarovaného kruhu zahrnujícího pocity zoufalství, zvýšené agrese, přejídání a iracionality. Zde je pár tipů, jak překonat pocit odmítnutí.

Stává se to každému

Pamatujte, že nejste jediný člověk, kdo prožil pocit odmítnutí. Jedná se o zcela univerzální zkušenost, většina lidí ji zažije i několikrát za život. Může se to týkat čehokoli. Přítele, který ignoruje vaši zprávu, spolužáka, který vám nepošle pozvánku na oslavu, partnera, který odchází atd. Je důležité si uvědomit, že v životě to tak chodí, ne vždy se něco děje tak, jak bychom chtěli nebo jsme si naplánovali. Když si budete připomínat, že odmítnutí je běžná součást života, nebudete se už tolik bát.

Ujistěte se ve svých pocitech

Odmítnutí může zahrnovat i další nepříjemné emoce, jako jsou rozpaky a trapnost. I když vás vaše okolí může povzbuzovat, abyste situaci překonali, bolest i ostatní emoce mohou přetrvávat. Nikdo vám nemůže říkat, jak se cítíte, kromě vás. Než tedy začnete řešit své pocity spojené s odmítnutím, je důležité si je nejdříve přiznat. Jakmile budete čelit svému strachu, můžete jej produktivně zvládat.

Připomeňte si svou hodnotu

Je nesmírně důležité si uvědomit, že odmítnutí nemusí mít nic dočinění s vaší hodnotou. Po pár schůzkách, které vždy nedopadly zdárně, si můžete myslet, že nejste dostatečně atraktivní, ale tak tomu není. Odmítnutí je často jen případem nesouladu potřeb. Nikdo přece netvrdí, že se každý hodí ke každému, to by bylo příliš jednoduché, a láska by se objevila okamžitě. Nejdříve musíte zažít pár odmítnutí, stejně jako jich musíte pár uštědřit i někomu jinému, než najdete tu správnou osobu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com