Příznaky neplodnosti jak u žen i mužů. Tyto problémy mohou ztížit vaši šanci na založení rodiny

Neplodnost se může projevit náhlými změnami v těle, které se u každého člověka liší. Někteří pacienti mohou mít jasné a jednoznačné indikace, jiní mohou mít různé problémy, o kterých si nejsou vědomi a které mohou ovlivnit jejich reprodukční schopnost. Existence těchto příznaků nutně neznamená neschopnost mít dítě. Stále jsou však nejčastějšími varovnými příznaky neplodnosti. Zde jsou uvedeny příznaky jak u žen, tak u mužů.

Změny v menstruačním cyklu

Absence menstruace, nepravidelná menstruace a silné krvácení jsou stavy, se kterými se setkává mnoho žen v reprodukčním věku. V těchto případech je dobré sledovat a zaznamenávat menstruační cyklus. Čím kompletnější anamnéza, tím lepší pokyny od lékaře.

Bolestivá menstruace

Silná bolest břicha během menstruace, která může způsobit nevolnost a zvracení není normální. Zvláště, existují-li i další problémy, jako například:

  • Bolest během pohlavního styku
  • Hematurie
  • Krev ve stolici
  • Jiné problémy s menstruačním cyklem

Akné

Výskyt akné po pubertě je často známkou hormonální poruchy. Akné je například jedním z příznaků syndromu polycystických ovarií, který je často zodpovědný za ženskou neplodnost.

Hypertrichóza nebo vypadávání vlasů

Zvýšený růst chloupků je dalším příznakem syndromu polycystických ovarií. Je to kvůli zvýšenému výskytu mužských hormonů, které ženy se syndromem obvykle mívají. Chloupky můžete pozorovat na místech:

  • Na hrudi
  • Na rukou
  • Na zádech

Ztráta nebo řídnutí vlasů zase mohou být spojeny s anémií, poruchami štítné žlázy, autoimunitními onemocněními atd. Všechny tyto stavy se podílejí na neplodnosti.

Přibývání na váze

Náhlý nárůst tělesné hmotnosti bez odpovídajícího zvýšení denního příjmu kalorií by měl být vyšetřen lékařem. V tomto případě může být příčinou opět syndrom polycystických ovarií. Je však třeba si uvědomit, že jak kila navíc, tak příliš nízká tělesná hmotnost mohou negativně ovlivnit reprodukční kapacitu.

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce stojí za 25 % neplodných párů. Erektilní dysfunkce je spojena s mnoha faktory, jako jsou hormonální dysfunkce, úrazy, léky, deprese nebo stres.

Bolest nebo otok ve varlatech

Náhlé změny ve varlatech v důsledku infekcí nebo kýly dočasně ovlivňují spermie. V těchto případech je nutná lékařská pomoc.

Změny libida

Pokud muž zaznamená náhlé změny libida, může to být příznak hormonálního problému. Problém může souviset s mozkem (s hypotalamem nebo hypofýzou). Změny libida jsou také pozorovány u mužů, kteří užívají anabolické steroidy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Healthline.com