Specifické změny na jazyku mohou u pacientů s demencí indikovat ztrátu objemu mozku

Alzheimerova choroba a demence s Lewyho tělísky jsou nejčastějšími příčinami neurodegenerativní demence. Oba stavy se podle nedávné studie vyznačují významnou ztrátou objemu mozku, což může způsobit změny na jazyku.

Jazyk může souviset se šedou hmotou

Případy demence by se mohly do roku 2050 ztrojnásobit na 153 miliónů. Detekce onemocnění v jeho raných stádiích by však mohla oddálit utrpení pacientů. Přestože mnoho projevů tohoto stavu je neurologických, nedávná studie ukázala, že změny objemu mozku se mohou odrážet ve svalové hmotě jazyka. Svalová hmota jazyka může souviset s šedou hmotou a objemem hipokampu u pacientů s demencí s Lewyho tělísky.

Autoři studie v Science Direct vysvětlili: „Objem svalů jazyka pozitivně koreloval s objemem hipokampu a celkovým objemem šedé hmoty u demence s Lewyho tělísky.“ Poznamenali však, že k prozkoumání rozsahu a významu tohoto spojení bude zapotřebí dalších návrhů. „Sarkopenie, svalová hmota a fyzický výkon byly nedávno spojeny s kognitivním poklesem, nástupem demence a dalšími nepříznivými výsledky,“ vysvětlili.

Co je to sarkopenie?

Sarkopenie je definována jako ztráta hmoty a síly kosterního svalstva jako klidové stárnutí. „Tyto stavy sdílejí společné mechanismy s neurodegenerací, především prostřednictvím chronického zánětu, u kterého se ukázalo, že je spojen s podvýživou a změnami tělesného složení, včetně redukce svalové hmoty,“ dodali autoři.

Studie zkoumající svalové funkce již dříve prokázaly spojitost mezi sníženou svalovou silou s atrofií šedé hmoty a sníženou kognitivní výkonností. Posledně uvedená zjištění však odhalila pozitivní korelaci mezi objemem svalů jazyka s objemy levého a pravého hipokampu a celkovými objemy šedé hmoty u demence s Lewyho tělísky.

Měření jazyka jako jeden z ukazatelů

To naznačuje, že měření svalů jazyka může poskytnout jednoduché, neinvazivní a nákladově efektivní měření svalového objemu. To je důležité, protože většina pacientů s podezřením nebo potvrzenou demencí podstoupí magnetickou rezonanci (MRI). Vědci zjistili, že toto spojení je významné pouze pro demenci s Lewyho tělísky.

Jak předcházet demenci?

Naštěstí lze podniknout kroky k minimalizaci rizika poklesu objemu mozku. Zdravé stravování, cvičení mysli a fyzická kondice jsou spojeny s nižší pravděpodobností vzniku onemocnění. Některé rizikové faktory, na které je třeba dávat pozor, jsou ztráta zraku a sluchu, které mohou zvýšit riziko demence až třikrát. Doporučuje se jíst vyváženou stravu, která zahrnuje zeleninu, ovoce a libové bílkoviny, které obsahují omega-3 mastné kyseliny.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Express.co.uk, Science Direct