Umírající šimpanz se krčil ve slámě a čekal na konec. Když se s nim přišel rozloučit dlouholetý přítel, začal křičet s pusou dokořán

Samice šimpanze Mama byla ve věku 59 let nejstarším šimpanzem v královské nizozemské ZOO. Ve svém věku už nemohla sama jíst a pohybovat se, jen ležela na slámě a v podstatě čekala, kdy přijde její konec. Každým dnem byla blíže smrti. Když se holandský biolog a její bývalý ošetřovatel dozvěděl o stavu své šimpanzí svěřenkyně, neváhal ani vteřinu. Musel ji navštívit.

Poslední rozloučení

Byl to právě on, kdo svého času založil tuto kolonii v nizozemské ZOO a studoval primáty. Poprvé se s Mamou setkal v roce 1972. Nyní se s ní přijel rozloučit. Když se profesor přiblížil k šimpanzici krčící se v seně, opatrně jí rukou přejel po srsti a pokusil se podat jí alespoň trochu jídla.

Mama si jídlo z jeho rukou ochotně vzala, i když si neuvědomovala, jaký člověk vedle ní stojí. Až poté, co k němu vzhlédla, poznala svého dlouholetého přítele. Začala křičet radostí s pusou dokořán.

Šimpanzice poznala svého přítele

Stále se dívala do mužovo očí a hladila ho po vlasech. Pak ho objala, jako kdyby pro ni byl tím nejvzácnější stvořením na světě. Toto neuvěřitelně emotivní setkání bylo jejich poslední. Mama zemřela krátce poté v dubnu 2017.

Na webových stránkách ZOO byl následně zveřejněn rozhovor s nizozemským biologem, v němž uvádí, že mu Mama bude neskutečně chybět. Její obdivuhodná povaha se vidí jen zřídka, a to jak u lidoopů, tak i u lidí.

Úvodní obrázek: Martin Pettitt/Creative Commons Attribution 2.0, Zdroj: Jan A R A M van Hooff