Uvolňování plynů. Tabu, které signalizuje, jak je jsme na tom se zdravím

Každého z nás občas trápí plynatost, tak to prostě je a nebude tomu jinak. Jedná se o přirozený fyziologický proces, o kterém se ale zřídka s někým bavíme. My bychom však o uvolňování plynů rádi řekli pár slov, protože i některé výkyvy v obvyklém vypouštění větrů mohou naznačovat, jak jsme na tom s naším zdravím.

Extrémní zápach

Zhruba 1% plynů, které opouštějí naše tělo, jsou ty, které mají výjimečně nepříjemný zápach. Pokud se tak děje i u vás, je možné, že se ve vašich střevech přemnožily bakterie. Popřípadě můžete být citliví na určité potraviny nebo trpět podrážděným trávicím systémem.

Silná bolest

Ve střevech se hromadí spousta plynů, které mohou při průchodu střevním traktem způsobovat ostré a proměnlivé bolesti. Pokud cítíte bolest pravidelně, dokonce i poté, co jste si došli na toaletu, znamená to, že vaše střeva něco blokuje.

Přílišná plynatost

Nafouknuté břicho je velmi nepříjemný příznak, který je často doprovázen bolestí. Jedná se o tlak způsobený nadměrným hromaděním plynů, jenž je někdy doprovázen zvuky. Pokud se takto cítíte často, je možné, že se u vás vyskytuje syndrom dráždivého tračníku, který způsobuje zánět a citlivost.

Plynatost při vyprazdňování

K tomu dochází, když je pohyb střev přerušen hromaděním plynu. Lze si také všimnout, že stolice opouští tělo po kouskách nebo naopak volně v podobě průjmu. Pokud se to u vás děje pravidelně, možná bude potřeba kontrola slinivky u lékaře, protože je pravděpodobné, že tento příznak vyvolává nestrávené jídlo.

Pálení

Když uvolňování plynů samo o sobě způsobuje bolest nebo pocity pálení či píchání, možnou příčinou mohou být anální praskliny nebo také hemoroidy.

Obrázky: Pixabay