Vaginální kvasinková infekce: Jak se projevuje a jakými způsoby jí lze předcházet a léčit

Vaginální kvasinková infekce, známá také jako kandidóza nebo plísňová vaginitida, je běžná vaginální infekce. Odhaduje se, že 75 % žen bude postiženo vaginální kvasinkovou infekcí alespoň jednou za život, zatímco 40–45 % bude mít 2 nebo více epizod. Podle webu mayoclinic se v některých případech infekce opakuje, protože až 8 % žen prodělá 4 nebo více epizod ročně. Jako u každé vaginitidy je cílem účinné léčby obnovit rovnováhu normální poševní flóry.

Jak se vyvíjí vaginální kvasinková infekce?

Zdravá vagína obsahuje bakterie a některé plísně, ovšem když je rovnováha vaginálního mikrobiomu narušena, vaginální houby mohou přerůstat. Vzniká tak vaginální mykóza. V 90 % případů je způsobena houbou Candida albicans.

Příznaky vaginální kvasinkové infekce

Hlavním příznakem vaginální kvasinkové infekce je intenzivní svědění v citlivé oblasti. Příznaky také zahrnují:

  • Hustý, bílý vaginální výtok
  • Zarudnutí v citlivé oblasti
  • Pocit pálení
  • Vaginální bolest a podráždění

Faktory podporující její rozvoj

Některá antibiotika. Kromě škodlivých bakterií zabíjejí antibiotika také dobré bakterie. Dochází tak k narušení přirozené rovnováhy vaginálního mikrobiomu, což vede k vaginálním kvasinkovým infekcím. O nutnosti jejich užívání se proto vždy poraďte se svým lékařem. Pokud rozhodne, že byste měla užívat antibiotika, použijte přípravek, který přirozeně obnovuje poševní flóru.

Cokoli, co narušuje vaše hormony, může ovlivnit rovnováhu kvasinky ve vaší pochvě. To zahrnuje těhotenství, užívání antikoncepčních pilulek a běžné změny během menstruačního cyklu.

Ženy s cukrovkou jsou zvláště náchylné k rozvoji plísňového zánětu pochvy, zejména pokud jsou hladiny glukózy v krvi špatně kontrolovány.

Léčba vaginální kvasinkové infekce

Vaginální kvasinková infekce se obvykle léčí lokální antimykotickou léčbou. Podává se formou vaginálních tablet nebo krému aplikovaného intravaginálně nebo externě. Nevýhodou této třídy léků je však možnost recidivy infekce a nežádoucí účinky.

Jak předcházet vaginální kvasinkové infekci?

Jednoduché změny životního stylu mohou často zabránit vaginální kvasinkové infekci:

  • Pro každodenní čištění citlivé oblasti zvolte jemný přípravek bez mýdla a dráždivých látek
  • Vyhněte se používání silných antiseptik a také parfémovaných přípravků v citlivé oblasti, protože naruší mikrobiální rovnováhu pochvy
  • Svlečte si mokré plavky co nejdříve
  • Preferujte bavlněné spodní prádlo a oblečení volného střihu

Pamatujte, že vaginální kvasinková infekce je běžná vaginální infekce, která postihuje mnoho žen v různých fázích jejich života. S vhodnou diagnózou a léčbou se však dá snadno a účinně léčit. Vše, co vás trápí, proto vždy konzultujte se svým lékařem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org