Vaginální napařování: Trend s letitou tradicí, který může způsobit nepříjemná zranění

Vaginální napařování, vaginální napářka nebo také ženská bylinná napářka je alternativní zdravotní léčba, která má svou letitou tradici. Napařování vagíny nad bylinnou koupelí má poskytnout duševní a vnitřní klid, a dokonce snížit menstruační bolesti. Ale je tomu skutečně tak? Nebo se jedná o riskantní metodu, při které může hrozit popálení?

Vaginální napářka

Jako žena se chcete o svou vagínu dobře starat. Jíte zdravě, každý den se oblékáte do čistého spodního prádla, spíte, pokud je to možné, nahá a mýdlo a další čisticí prostředky jsou pro vás „tam dole“ naprosté tabu. Některé ženy však k tomuto výčtu přidávají i vaginální napářku. V některých zemích, především afrických, je napařování vagíny letitou tradicí. Ženy si připraví bylinnou parní lázeň, aby vyčistily oblast vagíny, například po menstruaci, těhotenství nebo potratu. Je to jednoduché, vagínu nastavíte nad teplou koupel se speciálními bylinkami. O vaginálním napařování tak čím dál tím častěji začínají kolovat mnohé mýty o jeho zdravotních výhodách, které jsou ale jen zřídka, pokud vůbec, vědecky podložené.

Je pára pro vaši vagínu dobrá?

Napařování vagíny pomocí teplé lázně a bylinek je objektivně zbytečné. Už jen proto, že pára nedokáže vstoupit do pochvy, natož do dělohy. Je třeba si uvědomit, že vagína není otevřená dutina, je uzavřená, což znamená, že pára se dostane pouze na povrch. Takže si v podstatě napařujete jen kůži. Je možné, že zde nějaké uklidňující účinky jsou, aroma bylinek může působit relaxačně a žena se uvolní. Stejně jako u napařování obličeje, ale s tím rozdílem, že zde se pára může dostat do dutin, u vagíny zůstává pouze na povrchu.

Existují rizika?

Protože je pára velice horká, existuje riziko popálení nebo podráždění. Na obsažené bylinky můžete mít alergii, která způsobí vyrážku. Chcete-li udržovat svou vagínu zdravou, myjte se pouze vlažnou vodou bez mýdla, vyhýbejte se vložkám do spodního prádla a noste bavlněné kalhotky.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com