Varovné signály těla, které upozorňují na nadměrnou konzumaci cukru

Nejen diabetici mohou trpět vysokou hladinou cukru v krvi. Takový problém může postihnout i lidi, kteří nemají cukrovku, ovšem nemusí si hned všimnout, jaký vliv může mít zvýšený cukr v těle na jejich nervy, krevní cévy a orgány. Je důležité včas rozpoznat, zdali se ve vašem těle děje něco takového a přijmout následná opatření. Proto vám přinášíme několik příznaků, které se vás snaží varovat před vysokou hladinou cukru v krvi.

Zvýšená únava

Tělo není schopné správně ukládat a absorbovat glukózu. Energii využívá neefektivně a buňky v těle nedostávají dostatečný přísun energie, který potřebují. Můžete se tak často cítit unaveně bez jakéhokoliv důvodu.

Časté močení

Ledviny nemohou znovu absorbovat tekutiny. Proto tělo, které se snaží vyrovnat glukózu v krvi a v buňkách, rozpouští krev s intracelulární tekutinou, aby byla koncentrace glukózy normální. To vede k častému močení.

Suchá ústa a nadměrná žízeň

Suchá ústa a silná žízeň znamenají těžkou ztrátu tekutin. Hypotalamus, který zjišťuje úroveň dehydratace a způsobuje žízeň, vysílá signály do mozku. Vždy je lepší zvolit k uhašení žízně vodu nebo čaj bez cukru.

Ztráta hmotnosti

I přesto, že jídlo může obsahovat spoustu kalorií, s vysokou hladinou glukózy můžete zhubnout během velmi krátké doby:

  • Častým močením dojde ke ztrátě hmotnosti
  • Pokud je hladina inzulínu pro metabolismus glukózy nedostatečná, tělo začne spalovat tuky
  • Velké množství moči s vysokou hladinou glukózy způsobuje, že tělo spaluje více kalorií a snaží se tak vypudit přebytečnou glukózu

Infekční choroby

Infekce močových cest a kvasinkové infekce mohou nastat jak u mužů, tak u žen. Velké množství cukru totiž tvoří příznivé prostředí pro reprodukci kvasinek a bakterií.

Neustálý hlad

Vysoká hladina cukru v krvi zabraňuje glukóze vstoupit do buněk. Tím pádem tělo nedostává energii a opakovaně si říká o jídlo.

Suchá pokožka

  • Nadměrné močení dehydratuje tělo tak, že pokožka začíná vysychat
  • Kožní problémy jsou známkou tuhnutí a zúžení tepen a společně s tím dochází ke snížení krevního oběhu
  • Poškozené nervy mohou narušit funkci potních žláz a ovlivňují rovnováhu mezi pokožkou a vodou

Ve čtení článku pokračujte na další stránce

Problémy soustředěnosti

Při vysoké hladině cukru se glukóza obtížně dostává do mozkových buněk, což znamená, že mozek získává méně energie. To negativně ovlivňuje rychlost myšlení a rozhodování.

Rozmazané vidění

Dehydratace ovlivňuje také buňky v oku. V důsledku toho se deformují a oko ztrácí schopnost správného zaostření.

Špatné hojení drobných ran

V důsledku vysoké hladiny cukru se poškozují cévy, zhoršuje krevní oběh, zejména v končetinách, a tkáně jsou nedostatečně vyživované.

Impotence

Zdravá erekce vyžaduje zdravé nervy, správný tok krve a správnou rovnováhu hormonů. Přebytek cukru v krvi může negativně ovlivnit každý z těchto systémů.

Podrážděnost

Lidé s vysokým obsahem cukru v krvi jsou více nervózní, podráždění a mají sklony k depresím. Práce mozku závisí na rovnováze příjmu glukózy a výrazné změny hladiny cukru negativně ovlivňují jeho funkci. Tím se nálada náhle zhoršuje. Navíc, cukr ovlivňuje další prvek, který je zodpovědný za naši náladu – chróm. Tento minerál je potřebný k udržení stabilní hladiny cukru v krvi a inzulín, který čistí krev od glukózy, bez něj nemůže správně vykonávat svou práci.

zdroj: brightside.me