Rakovina prostaty je pro muže choulostivou záležitostí. Nestyďte se a konzultujte tyto varovné signály s lékařem

Rakovina prostaty je jednou z běžně se vyskytujících se rakovin u mužů. Jedná se o případ, kdy se buňky v mužské prostatě změní na rakovinné. Pro některé muže se může jednat o choulostivou věc, která často nebývá předmětem diskuse. Ovšem vzhledem k tomu, že se jedna o jednu z nejčastějších rakovin u mužů, je nutné, abyste byli obeznámeni s hlavními příznaky.

Typy rakoviny prostaty

Existují různé typy rakoviny prostaty-adenokarcinom prostaty, karcinom z přechodných buněk prostaty, spinocelulární karcinom prostaty a malobuněčný karcinom prostaty.

Jaké jsou časné příznaky rakoviny prostaty?

Ačkoli se o rakovině říká, že je tichý zabiják, protože její přítomnost je detekována až v pozdější fázi, kdy je průběh nemoci nevratný a nezastavitelný, existuje jen málo časných příznaků, které ve skutečnosti naznačují přítomnost rakovinných buněk. Nicméně, je-li člověk znalý toho, co by měl považovat za varovné signály, je naděje, že vážnou nemoc odhalí včas a podstoupí úspěšnou léčbu.

Změna v močení

Během nástupu onemocnění může jedinec zaznamenat změnu vzorce močení. Muž může mít časté nutkání močit, zejména v noci. To může také narušit spánek.

Bolest v oblasti pánve

Mnoho lidí toleruje bolest, dokud jim nezačne narušovat jejich každodenní život. Dokonce je to vidět i u pacientů s rakovinou prostaty. V důsledku dopadu rakovinných buněk je pociťována bolest v oblasti kyčlí a pánve.

Bolest při močení

Pacient zažívá bolestivé močení, někdy je obtížné toto močení provést, v důsledku čehož jedinec není schopen správně vyprázdnit močový měchýř.

Kdy byste rozhodně měli navštívit lékaře?

Kromě výše uvedených příznaků, když zaznamenáte následující symptomy, měli byste co nejrychleji navštívit svého lékaře:

  • Krev v moči nebo spermatu
  • Náhlý nástup erektilní dysfunkce
  • Trvalá bolest v pánvi
  • Pokračující problém s močením
  • Pocit pálení při močení
  • Bolest při ejakulaci
  • Potíže se zahájením močení

Pravidelné zdravotní prohlídky mohou odhalit onemocnění v raném stádiu. Časné příznaky se často ignorují, zejména u vážného onemocnění, jako je rakovina. V takových případech mohou kontroly zachytit začátek onemocnění a sledovat jeho průběh.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cancer.net, Nhs.uk