Včasná diagnostika rakoviny plic výrazně zvyšuje šanci na vyléčení. Odhalte příznaky, dokud je čas

Rakovina plic je jednou z nejzákeřnějších chorob, protože prvotní příznaky je snadné zaměnit s jinými respiračními chorobami. Jakmile se totiž symptomy zaznamenají, nemoc je již v pokročilém stádiu. Každému kuřákovi ve věku od 55 do 80 let, který kouří minimálně po dobu 15 let, se doporučuje podstoupit CT vyšetření. Mezitím si můžete přečíst o běžných příznacích, které mohou naznačovat rakovinu plic.

Pískání během dýchání

Všichni víme, že normální dýchání je téměř neslyšné. Pokud při dýchání slyšíte zvuk podobný pískání, neváhejte navštívit svého lékaře. Nemusí se nutně jednat o rakovinu plic, ale rozhodně je dobré podstoupit vyšetření dýchacích cest.

Dušnost

Dušnost může být známkou mnoha jiných onemocnění, ale je také možné, že nádor pojídající plíce tlačí na dýchací cesty nebo se v hrudníku hromadí tekutina. Pokud bojujete s dušností i při lehčí fyzické aktivitě, jako je chůze po schodech, navštivte odborníka.

Bolest na hrudi, v zádech, na bradě nebo v rameni

Rakovina plic může způsobit metastáze v lymfatických uzlinách, proto můžete cítit bolest na hrudi, bradě a v zádech nebo rameni.

Přetrvávající kašel

Pokud nejste nachlazení, a přesto kašlete déle než 2 – 3 týdny, navštivte lékaře, který přesně určí příčinu kašel. Častý kašel, chrapot, podrážděný hlas nebo krvavé hleny mohou znamenat vážné problémy.

Trvalá bolest hlavy

Plicní nádor může tlačit na žílu, která přináší krev do mozku, proto se u vás mohou projevit časté, až trvalé bolesti hlavy. Příčiny bolesti hlavy mohou být i jiné, ale rozhodně si žádají prohlídku lékaře.

Bolest kostí

Při dlouhodobé a silné bolesti kostí se poraďte se svým lékařem, který určí přesnou příčinu.

Ztráta hmotnosti

Pokud začnete náhle hubnout bez zjevné příčiny, může se jednat o příznak vážného onemocnění.

Obrázky: Freepik