Vědci zjistili nová fakta o koronaviru, která ještě více podtrhují nutnost mytí rukou

Japonští vědci opět přicházejí s dalším zjištěním ohledně koronavirové pandemie, respektive samotného viru. Výsledek japonské studie ještě více podtrhuje nutnost mytí rukou. Koronavirus totiž zůstává na lidské pokožce aktivní po dobu devíti hodin.

COVID-19 vydrží déle než patogen chřipky

Studie zveřejněná v časopise Clinical Infectious Diseases tento měsíc uvádí, že například chřipkový patogen zůstává na lidské kůži asi 1,8 hodiny. SARS-Co-V-2 (kmen koronaviru, který způsobuje COVID-19) přetrvává na pokožce o mnoho déle oproti viru chřipky, a sice celých 9 hodin. To značí, že u COVID-19 je větší riziko přenosu viru kontaktem, čímž se zrychluje tempo koronavirové pandemie.

Dezinfekce zabíjí vir do 15 vteřin

Výzkumný tým provedl pokus s několika vzorky kůže odebranými během pitvy zemřelého přibližně den po smrti. Jakmile byly vzorky vystaveny ethanolu, jenž je přítomen v dezinfekčních prostředcích na ruce, koronavirus i virus chřipky zmizely během 15 vteřin. To dokazuje, že správná hygiena – pravidelné mytí rukou mýdlovou vodou a používání dezinfekce, mohou výrazně snížit riziko nákazy.

Od vypuknutí koronavirové pandemie virus COVID-19 infikoval téměř 40 miliónů lidí na celém světě.

Obrázky: Pixabay