Vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je pro většinu žen považována za bezpečnou, ale existují určité limity, jak dlouho by ji měly užívat. Některé ženy berou antikoncepční pilulky po většinu svého dospělého života bez přestávky a některé volí možnost nitroděložního tělíska, které může být umístěno v těle několik let. Rádi bychom vám dnes představili vedlejší účinky krátkodobého a dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce, abyste věděla, co vás může čekat.

Krátkodobé vedlejší účinky

Veškeré hormonální antikoncepční metody obsahují umělý progesteron nebo estrogen a progesteron. Ovlivňují hladiny hormonů v těle ženy tak, že mnoho z nich může pociťovat některé vedlejší účinky, které zpravidla zmizí během několika měsíců, jakmile se tělo přizpůsobí hormonům. Vedlejší účinky krátkodobého užívání antikoncepce zahrnují:

  • Krvácení nebo špinění mezi menstruačními cykly
  • Bolesti hlavy
  • Nevolnost
  • Citlivost prsou
  • Přibývání na váze
  • Změny nálad

Dlouhodobé vedlejší účinky

Spousta žen užívá hormonální antikoncepci jako prevenci otěhotnění, ale jiné se mohou obrátit na pomoc pilulek, aby zvládly dlouhodobé zdravotní problémy, jako například bolestivou menstruaci, endometriózu a příznaky menopauzy. Lékaři schvalují užívání antikoncepce i za těchto podmínek, pokud je daná žena zcela v pořádku a v její anamnéze neexistují žádná rizika. V jiném případě může doktor informovat jednotlivce o vedlejších účincích dlouhodobého užívání antikoncepce, mezi něž patří následující.

Riziko vzniku rakoviny

Hormony v antikoncepci, včetně progesteronu a estrogenu, mohou stimulovat růst některých typů rakovinných buněk, ale také snížit riziko dalšího vývoje u jiných. Uvádí se, že u žen, které užívají antikoncepční pilulky, je pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu a děložního čípku o něco vyšší než u těch, které je nikdy nekonzumovaly. Toto riziko však mizí, jakmile pilulky neberete 10 a více let. V tuto chvíli to vypadá, že čím déle budete antikoncepci používat, tím vyšší je nebezpečí rakoviny. Ovšem na druhou stranu studie naznačují, že dlouhodobé užívání snižuje riziko rakoviny vaječníků a sliznice dutiny děložní kvůli snižování počtu ovulací.

Riziko krevních sraženin

Již zmíněné hormony progesteron a estrogen jsou rizikovými faktory pro vznik krevních sraženin, jenž mohou mít za následek příchod mrtvice a infarktu. Zvláště ohroženou skupinou jsou ženy, které kouří.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: medicalnewstoday.com