Pomerančový džus a mléko: Který z nápojů je vhodnější ke snídani?

Snídaně, nejdůležitější jídlo dne, může ovlivnit celý jeho zbytek. Většina z nás řeší především vhodné potraviny, ale co takhle nápoje? Pomerančový džus, nebo mléko? Pokud jste fanoušky pomerančového džusu, měli byste vědět, že bez ohledu na to, jak je oblíbený, není ve velkém množství příliš zdravý. Co bychom tedy měli po ránu pít, abychom toho nelitovali?

Pomerančový džus

Jedna sklenice pomerančového džusu, asi 240 ml, obsahuje kolem 110 kalorií, dodá vám množství vitamínu C potřebného na celý den. Je to silný antioxidant, jenž může chránit vaši pokožku před škodlivými účinky slunečních paprsků a mozek před škodlivými látkami.

Na druhou stranu všeho moc škodí

Příliš mnoho pomerančového džusu poškozuje zubní sklovinu, snižuje její tvrdost asi o 84%, pokud jej budete pít každý den. Podobné účinky mají i jiné ovocné šťávy. Většina pomerančových džusů má pH pod 4, což znamená velmi kyselé, aby se zabránilo růstu bakterií.

Mléko

Málokdo si troufne hned ráno na sklenici čistého mléka. Abychom vás ovšem trochu povzbudili, jedna sklenice mléka s 2% tuku obsahuje 20% potřebné denní dávky bílkovin a třetinu doporučené dávky vápníku. Nedávná studie navíc zjistila, že lidé, kteří pijí mléko hned ráno, se méně často přejídají během oběda, částečně díky povaze mléčných bílkovin, které zasytí, a také proto, že vápník pomáhá regulovat hormony, jenž řídí váhu našeho těla.

Pozor na plnotučné mléko

Může obsahovat nasycené tuky, které mohou zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a přispět k nemocem souvisejícím s obezitou, jako je například cukrovka. Pokuste se vybírat si organické mléko, které pochází od zvířat, jimž nebyla aplikována antibiotika a růstové hormony.

Pomerančový džus nebo mléko?

Záleží samozřejmě na vás, ale podle doporučení odborníků je lepší vybrat si mléko. Je šetrnější k vašim zubům, protože obsahuje více vápníku, minerálů, které pomáhají obnovovat zubní sklovinu. Organické mléko má o 75% více beta-karotenu, o 50% více vitamínu E, silného antioxidantu, který pomáhá imunitnímu systému tím, že dokáže bojovat proti rakovině a srdečním onemocněním. Obsahuje 2-3krát více luteinu a zeaxantinu a o 70% více omega-3 mastných kyselin.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Exquis.ro