Vliv alkoholu na ženský mozek. Dopady se od mužů v mnohém liší

Alkohol pro nás není dobrý, zvláště ve větší míře, to všichni víme. Nejde však jen o poškozování fyzické schránky, pití často ovlivňuje i naše duševní zdraví. Nálada se může výrazně zhoršit v důsledku pravidelné konzumace alkoholu. Vědci z univerzity v Hong Kongu zjistili, že tímto problémem trpí především ženy.

Od špatné k dobré náladě

Jedná se o čtyřletou studii, ve které vědci zkoumali rozdíly v psychické pohodě mezi lidmi, kteří nikdy nepili alkohol, kteří již nepijí a těmi, co ještě pijí. Zejména ženy, jež v těchto čtyřech letech přešly z pití alkoholu k abstinenci, si všimly největšího rozdílu ve své náladě. Jedinci, kteří niky nepili, měli nejvyšší úroveň duševní pohody.

Obnovené mozkové buňky

I když si spousta lidí ráda dopřeje skleničku alkoholického nápoje, aby se cítila klidně a uvolněně, pití alkoholu je ve skutečnosti kontraproduktivní. Ze studie nebylo ale jasné, odkud taková velká změna nálady přišla. Je možné, že se postižené mozkové buňky  po snížení konzumace alkoholu zotavily, což vedlo k celkově lepšímu duševnímu zdraví. Kupodivu stejný účinek nebyl nalezen u mužů.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl