Výrazné snížení nákladů za energie. Zbavte žárovky prachu a spotřebiče vodního kamene

Mnoho z nás zkouší nejrůznější triky, jak snížit náklady na bydlení – nejčastěji se snažíme co nejvíce ušetřit na elektřině a vodě. Ale úspora není pouze o zhasínání světel a malém proudu vody. Zkuste následující triky, jak snížit spotřebu elektřiny a vody, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Vyměňujte sáček od vysavače častěji

Čím více prachu v sáčku a filtru, tím více elektřiny vysavač spotřebuje.

Používejte nádobí, které se rychle zahřeje

Nádobí ze skla, mědi a hliníku se zahřívá rychleji, což znamená, že vyžaduje méně energie.

Změňte umístění ledničky

Zkontrolujte umístění své ledničky. Abyste co nejvíce ušetřili, je dobré, aby stála blízko nejchladnější stěny v místnosti – mimo sporák a topení. Také se ujistěte, že mezi lednicí a zdí je prostor.

Vařte jen potřebné množství vody

Pokud nepoužíváte rychlovarnou konvici a chcete si ohřát vodu jen na 1 – 2 šálky, ohřívejte vždy jen potřebné množství vody. Spotřebujete mnohem méně energie a zároveň se vám voda rychleji uvaří.

Perte ve studené vodě

Denní praní je nejlepší provádět při nižších teplotách. Při programu na 30 stupňů pračka spotřebuje 4x méně energie, než když perete na 60. Rovněž stojí za to snížit otáčky na 600 – 800. Tím ušetříte nejen energii, ale i oblečení.

Očistěte zaprášené žárovky

Žárovka pokrytá prachem vyzařuje o 10 – 15% méně světla. Namísto připojení dalších žárovek je lepší ty stávající pravidelně oprašovat.

Zbavte se vodního kamene

Vodní kámen v konvici, pračce, myčce na nádobí nebo kávovaru snižuje tepelnou vodivost, což znamená, že spotřebiče začnou využívat více energie k ohřevu vody na správnou teplotu.

K čištění zubů použijte sklenici vody

Mnozí z nás jsou zvyklí při čištění zubů pouštět kohoutek a čistit si zuby nebo holit u tekoucí vody. To je neskutečná a zbytečná spotřeba navíc. Napusťte si raději sklenici vody a ústa pravidelně vyplachujte.

Byly pro vás tyto tipy ke snížení spotřeby elektřiny a vody užitečné? Pokud ano, nezapomeňte je sdílet mezi svými přáteli a rodinou.