Vzácné mince, které možná máte v peněžence. Pro vás na první pohled zcela obyčejný kovák, pro sběratele poklad

Pro ty, kteří se v oboru příliš neorientují, může být zajímavé slyšet, jak vzácné jsou některé mince, které téměř denně drží v rukou. Numismatici totiž oceňují především 2eurové mince. Pro vás na první pohled zcela obyčejný peníz. Přečtěte si, čím je tak přitažlivá.

Není mince jako mince

Pravdou je, že ne každá 2eurová mince je tak zajímavá. Musíte se trefit do té správné, například jedné z kopií z roku 2007. Na počest zesnulé monacké princezny Grace Kelly totiž bylo vydáno do oběhu přesně 20 001 2eurových mincí. Jsou velmi specifické vzhledem k tomu, že nesou speciální pečeť.

Na zadní straně je znázorněn profil princezny a je zde napsáno, že se jedná o vydání z roku 2007. Na přední straně mince by měla být mapa Evropy. Je velmi specifická a sběratelé by za ni získali spoustu peněz. Předpokládá se, že jedna z těchto mincí by mohla mít hodnotu kolem 600-1000 eur.

Podívejte se na následující seznam dalších vzácných mincí, které možná už máte nebo možná budete mít to štěstí, že se vám jednoho dne dostanou do rukou.

2eurová mince Vatikánu

Tato mince byla dána do oběhu v roce 2004 u příležitosti 75. výročí založení Vatikánského městského státu. Vyšlo 85 tisíc kopií. Jejich hodnota se podle sběratelů pohybuje kolem 100 eur.

2eurová mince Finska

Mince uvedená do oběhu v roce 2004 na počest rozšíření Evropské unie. Tyto kopie stojí kolem 60 eur. Tak nízká hodnota je podmíněna dosti velkým oběhem, vydáno jich bylo více než 1 000 000 kusů.

2eurová mince San Marina

Nezapomenutelná mince vydaná v roce 2005. Náklad byl 130 000 kopií a každá má hodnotu asi 120 eur.

1 italský cent

Jeden italský cent je mince uvedená do oběhu v Itálii v roce 2002. Dnes má hodnotu 6 000 eur. Proč? Tyto mince z roku 2002 mají stejné rozměry jako 2centové mince.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Florinus.lt