Zadržování stolice je nebezpečné. Hrozí řada zdravotních komplikací

Bohužel se každý jednou za čas ocitneme v situaci, kdy cítíme potřebu vyprázdnit naše střeva, ale zrovna nikde kolem nás není možný okamžitý přístup na toaletu nebo patříme mezi ty lidi, kteří nejsou schopni pro tento typ potřeby využít jinou toaletu než u sebe doma. Pravidelné zadržování stolice však může přispět ke vzniku zácpy a možná i vážnějším zdravotním komplikacím. V dnešním článku se zaměříme především na rizika, která se zadržováním stolice mohou nastat.

Zadržování stolice

Abychom zabránili pohybu střev, je třeba ovládnout anální svaly, které při stažení pomáhají konečníku udržet uvolňování stolice. Buď člověk těsně sepne hýždě k sobě nebo místo pozice v sedě zaujme polohu lehu. Tak zmírní tlak na žaludek a udrží stolici tam, kde ji chce mít, než se dostane domů, aby vykonal potřebu. Veškerá tato opatření však mohou vyvolat následující rizika.

Zácpa

Zadržování stolice může vést k zácpě, pokud doba, kdy nebudeme schopni dostat se na toaletu, bude příliš dlouhá. Lékaři obvykle definují zácpu tehdy, kdy člověk vykoná potřebu méně než 3x týdně. Zácpa může způsobit bolest nebo tlak v břiše a vést k tvorbě tvrdé nebo hrudkovité stolice. Pokud zácpa přetrvává několik týdnů, je známá jako chronická zácpa.

Fekální impakce

Lidé, kteří často zadržují stolici, zatímco se normálně stravují, riskují fekální impakci – závažný stav, při němž se v tlustém střevě nebo konečníku vytvoří tvrdá, suchá fekální překážka. Fekální impakce může způsobit bolest břicha, nadýmání, nevolnost a ztrátu chuti k jídlu. Zároveň se může stát, že dojde k úniku tekuté stolice.

Gastrointestinální perforace

Gastrointestinální perforace je prasklina vyskytující se ve střevech. Jedná se o velmi bolestivý stav, který si žádá okamžitou lékařkou péči. Ke gastrointestinální perforaci dochází v důsledku tlaku velkého množství zadržené stolice. Pokud se jedinci nedostane lékařské pomoci, zranění způsobí, že stolice začne vytékat do břišní dutiny, což vede k bakteriální infekci, jež může být život ohrožující.

Další rizika

Některé výzkumy varují, že zadržování stolice může vést i k následujícím zdravotním problémům.

  • Apendicitida (zánět slepého střeva)
  • Funkční onemocnění střev
  • Hemoroidy
  • Poškození nervů a svalů v konečníku

Obrázky: Freepik