Zahradníci doporučují: Orchideje hnojte banánovými slupkami

Milovníci orchideí moc dobře ví, jak jsou tyto květiny nevyzpytatelné. Klíčem jejich pěstování je hnojení, protože půda z kůry a mechu květinu nevyživuje. Existuje ovšem jednoduchý recept – banánová kůra bohatá na fosfor, draslík, dusík a hořčík, což jsou ideální složky pro zdravý život rostliny. Tyto stopové prvky se vsakují do země postupně po malých dávkách a nezpůsobí rostlině šok z předávkování. Banánová kůra podporuje růst orchidejí především v období rozkvětu.

Hnojte orchideje banánovými slupkami

Banánový čaj

Sušte banánovou slupku na slunci, dokud neztvrdne a pak ji nakrájejte. Přidejte lžičku nasekané slupky do 200 ml vroucí vody. Nechte vychladnout a nakrmte kořeny.

Banánový prášek

Nasekejte banánovou slupku a rozložte na plech na pečící papír dužinou směrem nahoru. Vysušte ji, nadrťte a rozemelte na prášek.

Banánový výtažek

Vezměte si banánové slupky ze dvou banánů a zalijte 2 litry vody. Nechte louhovat 2 dny. Poté zceďte přes látku a pořádně vymačkejte. Nařeďte vodou v poměru 1:1.

Banánová péče o listy

Banánová slupka může být použita také k potírání listů. Budou zářivější a absorbují do sebe užitečné látky.

Jak orchideje krmit

  • Hnojte orchideje v období růstu, kdy rostlina uvolňuje nové listy. Pokud po novém listu začne ihned růst nový, pokračujte v hnojení. Jakmile listy přestanou růst, zastavte i hnojení.
  • Hnojte květinu v období rozkvětu. Pozor ale, to se nevztahuje na zrovna kvetoucí rostliny, které jste si teď přinesli z obchodu. Takové začněte hnojit nejdříve za 3 – 4 měsíce.
  • Na podzim, zimu a léto orchideje zpomalují svůj růst, takže by neměly být hnojeny více než jednou za měsíc.
  • Nemocné a oslabené rostliny by neměly být hnojeny.
  • Zásadním pravidlem je, že orchideje je vždy lepší nechat podvyživené než přeplněné.

Zkuste tyto jednoduché triky u vašich oblíbených orchidejí a vychutnejte si jejich zdravé a bujné květy.