Zažloutlé nehty u nohou: Kdy se jedná o kosmetický problém a kdy o zdravotní

Nehty nám mohou prozradit mnoho o našem celkovém zdraví. Jejich zbarvení, tloušťka i tvar upozorňují na různá onemocnění. Ovšem je žloutnutí nehtů skutečným důvodem k návštěvě lékaře? Nemusí být! V jakých případech se nejedná o závažné zdravotní problémy?

Lak na nehty

Určité odstíny laků na nehty a jejich časté používání může zapříčinit žluto-bílé zbarvení našich nehtů. Jedná se o čistě kosmetický, velice běžný a nikterak škodlivý problém. Zbarvení samo o sobě po čase zmizí, ale chcete-li proces urychlit, nechte své nehty nějaký čas odpočinout – vyhněte se všem lakům na nehty i odlakovačům.

Plísňové infekce

Žloutnutí nehtů může představovat plísňovou infekci nehtu, která se spíše objevuje na prstech u nohou než u rukou. Zbarvení se zhoršuje tehdy, nosíme-li příliš těsnou obuv. Plísňová infekce deformuje nehtové destičky, což vede ke změně zabarvení. Vyhněte se vlhkému prostředí a noste pohodlnou obuv. Pořiďte si antimykotika, nejlépe ta, která můžete užívat orálně, abyste urychlili proces hojení.

Samoopalovací krémy

Používání samoopalovacích krémů vede nejen ke skvrnám na kůži, ale i na nehtech. Nejlépe uděláte, pokud budete mít při nanášení krému nasazené rukavice a po dokončení si ruce vydrhnete mýdlovou vodou.

V jiných případech bude vždy lepší, pokud se rozhodnete pro návštěvu lékaře, který určí, zdali se skutečně jedná pouze o kosmetický problém či bude potřeba zahájit léčbu.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: wexnermedical.osu.edu