Zchlazení rozpáleného auta bez klimatizace

Sednout si do rozpáleného auta může být o život. První věcí, kterou tedy uděláme, je, že zapneme klimatizaci naplno, ale to je chyba. S klimatizací je potřeba zacházet opatrně, jinak se můžete přidat k ostatním kýchajícím a kašlajícím pacientům. Zaměřme se tedy dnes na to, jak ochladit interiér svého auta bez použití klimatizace.

Parkování ve stínu

Ačkoli to ve městě nemusí být zrovna snadný úkol, zkuste si někdy udělat čas a vytipovat si místo, kam slunce nedosáhne ani ráno ani večer. Tuto taktiku samozřejmě lze aplikovat pouze tam, kam jezdíte pravidelně na stále stejné místo.

Markýza

Pokud se nemůžete vyhnout přímému slunci a rozpálenému parkovišti, můžete alespoň zmírnit nepříjemné účinky slunečních paprsků. Markýza připevněná k čelnímu sklu a bočním oknům může částečně pomoci, aby se interiér vašeho auta neproměnil v hořící pec. Pro tyto účely můžete také použít novinový papír a volant zakrýt ručníkem.

Před odjezdem otevřete dveře

Než odjedete, otevřete všechny dveře a počkejte, až se auto trochu vyvětrá. Jakmile budete mít pocit, že se v autě dá vydržet, nasedněte a ještě otevřete všechna okýnka, ale nenechávejte je po celou dobu jízdy. Mějte v autě vždy k ruce náhradní ručník, který si namočte a omotejte kolem krku. Ani v autě nezapomínejte na pitný režim a vždy u sebe mějte dostatek vody. V horku si dělejte na delších cestách častější přestávky.

Obrázky: Freepik