Znát příčinu bolesti kolen je zásadní pro její diagnózu a správnou léčbu. Zde jsou nejčastější

Bolest kolen je velice častým zdravotním problémem, který se může pohybovat od mírného až po velmi závažný. Důvody mohou být různé, ale znát příčinu bolesti je nezbytné pro diagnózu a následnou léčbu.

Poranění

Zranění je jednou z hlavních příčin bolesti kolene. Často slýcháváme o nataženém vazu, prasknutém menisku (odtržení chrupavky) nebo přetížení při sportu. Takovým zraněním může být i iliotibiální syndrom, kterým nejčastěji trpí běžci a cyklisté.

Artritida

Vyznačuje se zaníceným, bolestivým a oteklým kloubem. Jedná se o nejčastější příčinu u starších lidí. 

Nadváha

Každý další kilogram navíc znamená další tlak na kolenní klouby. Nadváha nebo obezita významně zvyšuje pravděpodobnost vývoje bolesti kolen a osteoartrózy.

Vysoce intenzivní trénink

Sice se jedná o skvělý způsob, jak nadbytečná kila ztratit, ale také se snadněji rozvíjí bolest kolen, která se může zhoršovat, protože klouby absorbují většinu tělesných šoků.

Práce ve stoje

V podstatě se jedná o všechny práce, které vyžadují dlouhodobé stání, chůzi, klečení nebo zvedání. Ohroženou skupinou jsou tedy číšníci, stavební dělníci, instalatéři, úklidový personál a další.

Bakerova cysta

Je způsobena tekutinou v kolenním kloubu. Ve skutečnosti se jedná o velice častý problém, který se může vyvinout v důsledku jakéhokoli zánětu.

Kostní nádor

Nádory v kostech jsou velice vzácné, ale kolenní kloub je nejčastěji postiženou oblastí. Naštěstí je většina takových nádorů benigních a nevykazují žádné šíření.

Obrázky: Freepik