Známka zvýšeného cholesterolu: Pečlivě si prohlédněte ruce a nohy a hledejte bolestivé, svědivé hrbolky

Zdraví našich nohou většinou nevěnujeme téměř žádnou pozornost, pokud nás nezačnou silně bolet. Je tedy potřeba své nohy pořádně prohlédnout a všímat si specifických příznaků, které by mohly určit příčinu problému. Pokud se vám na dolních končetinách objeví bolestivé, svědivé hrbolky, můžete se potýkat s nebezpečně vysokým cholesterolem.

Vysoký cholesterol zůstává bez povšimnutí

Podobně jako vysoký krevní tlak je vysoký cholesterol vážným zdravotním problémem, který obvykle zůstává bez povšimnutí, dokud nepřijde něco vážnějšího, například infarkt nebo mrtvice, či se neprojeví v některých vašich vedlejších lékařských testech. Podle lékařů však mohou být určité příznaky varovnými signály pro podstoupení krevního testu.

Bolavé, svědivé hrbolky

U lidí s vysokým cholesterolem se mohou na nohou objevit bolestivé, svědivé hrbolky. Tyto boule jsou známé jako xantomy. K tomuto kožnímu onemocnění dochází, když se pod kůží začne hromadit tuk. Mohou mít bílou barvu nebo barvu kůže, někdy mohou být trochu více růžové nebo dokonce žluté. Přítomnost tohoto typu poškození kůže může být spojena s abnormálními hladinami krevních lipidů.

Příznak jiných vážných zdravotních problémů

Typicky mohou xantomy dosahovat velikosti od malých jako špendlíková hlavička až po velké jako hroznové víno. Zatímco chodidla mohou být jedním z nejčastějších míst, kde se vyvíjejí, mohou se také vytvořit na rukou, hýždích nebo kloubech, zejména na kolenou a loktech. Mohou se také vyvinout na očních víčkách, v takovém případě se nazývají xantelazma.

Ačkoli xantomy samy o sobě nejsou nebezpečné, jejich vzhled obvykle slouží jako známka vážného zdravotního stavu. Kromě velmi vysokého cholesterolu mohou být xantomy také příznakem:

  • Některých druhů rakovin
  • Cukrovky
  • Dědičné metabolické poruchy
  • Zjizvení jater v důsledku zablokovaných žlučovodů
  • Zánětu a otoku slinivky břišní
  • Snížené funkce štítné žlázy

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com , Healthline.com